logo

Sesja zdjęciowa – jak to wygląda? Krok po kroku

Portret biznesowy - właścicielka firmy

Planujemy sesję biznesową

Nasz pierwszy kontakt

Dzwonisz do mnie albo wysyłasz maila. Możesz szukać fotografa biznesowego dla siebie albo chcesz zorganizować sesję zdjęciową dla pracowników firmy. Kiedy planuję sesję zdjęciową dla firmy, potrzebuję jednej osoby, która ze mną wszystko ustali i bardzo dokładnie przekaże informację. Ta osoba jest pośrednikiem między mną a osobami, które będę fotografować.

Poznajemy się

Spotykamy się albo umawiamy na dłuższą rozmowę telefoniczną i wszystko ustalamy. Omawiamy potrzeby, poznajemy się. Ustalamy rodzaj zdjęć, ich ilość oraz szczegóły dotyczące makijażu, fryzur, ubioru. Na Twoją prośbę mogę zadbać o umówienie osób, które zajmą się Twoją fryzurą i makijażem lub osób, którym będą robione zdjęcia. Wysyłam Ci podsumowanie naszych wstępnych ustaleń mailem.

Szukamy przestrzeni

Przestrzeń. Szukam miejsca, w którym będę robić sesję zdjęciową. Może to być plener, biuro, studio fotograficzne. Wszystko zależy od potrzeb i efektu, jaki mamy osiągnąć. Gdy zażyczysz sobie konkretnego miejsca na zdjęcia, jadę tam wcześniej, by sprawdzić daną przestrzeń. Może to być Twoje biuro, miejsce publiczne, ulubiona kawiarnia. Nie mogę dopuścić do sytuacji, że coś mnie negatywnie zaskoczy. Twój i mój czas jest cenny. W dniu, gdy wykonuję zdjęcia, wszystko musi być zaplanowane i sprawdzone.

Znajdujemy termin

Ustalamy termin wykonania zdjęć wizerunkowych. Ostatecznie podsumowujemy szczegóły organizacyjne. Wysyłam Ci podsumowanie to mailem. Jeśli przygotowujesz się do sesji bez pomocy mojej wizażystki, chcę wiedzieć, co planujesz, podpowiem Ci, jaki efekt powinniśmy osiągnąć w Twoim wyglądzie.

Ustalamy wizerunek

Ubrania. To bardzo ważny element naszej sesji zdjęciowej. Musimy z góry zaplanować w co się ubierzesz, jakiego typu ubrania będą nam potrzebne. Jeśli planujesz większą sesję wizerunkową i będziesz się przebierać, podpowiem Ci co masz przygotować. Jeśli planujemy sesję pracowników firmy, przekazuję dokładne wytyczne, jak mają być ubrani.

Sesja zdjęciowa

Podczas sesji są ze mną osoby, które pomagają mi doświetlić odpowiednio zdjęcia. Nie krępuj się nimi, to moi asystenci, którzy ustawiają lampy. Czasami jest ze mną także wizażystka, jeśli chcesz skorzystać z jej usług przed sesją.

Sesja zdjęciowa to proces

Wszystko, co chcę zrobić, mam zaplanowane i przemyślane. Poruszamy się zgodnie z moim planem i wizją tego, co chcę osiągnąć. Wyznaczam Ci miejsce, podpowiadam jaką masz przyjąć postawę. Mówię Ci co i jak masz ustawić: głowę, oczy, ręce i tak dalej. Robimy serię zdjęć próbnych, podczas których ustawiam światło. Następnie przechodzimy do robienia już „dobrych zdjęć”. Gdy przenosimy się w kolejne miejsce, ten proces się powtarza – znów ustawiam światło, robię zdjęcia próbne i potem już te właściwe zdjęcia. Jak widzisz, sesja zdjęciowa to kilkuetapowy o proces. Trudno jest z góry określić dokładnie ile potrwa. W zależności od miejsca i rodzaju zlecenia uprzedzam Cię wcześniej, ile może nam zająć czasu wykonanie zdjęć.

Fotografia biznesowa – co po sesji?

Proces obróbki zdjęć

Po sesji zdjęciowej zajmuję się obróbką zdjęć. Wybieram najlepsze ujęcia i przygotowuję taką ilość, na jaką się Jumówiliśmy. Jeśli ustalimy wcześniej, że to Ty wybierasz zdjęcia, pokażę Ci te najlepsze ujęcia i zdecydujesz, które zdjęcia Ci przygotuję. Na fotografie czekasz maksymalnie 7 dni. Zwykle jednak staram się je Tobie pokazać je Ci po dwóch dniach od naszej sesji zdjęciowej.

Następnie rozliczamy się i wysyłam gotowe zdjęcia.

Wartość dodana

Często jest tak, że na planie zdjęciowym spotykam bardzo ciekawe osoby. Ponieważ zanim wykonamy zdjęcia wizerunkowe, muszę się do nich przygotować i Cię poznać, zdarza się, że się po prostu polubimy. To właśnie bardzo cenię w zawodzie fotografa – możliwość poznawania wielu bardzo ciekawych osób. Lubię ludzi. Lubię „okiem fotografa” wydobywać z ludzi to, czego czasem sami nie dostrzegali. Bardzo się cieszę, gdy znajomości zawarte podczas sesji zdjęciowej utrzymują się dłużej. Okazuje się, że możemy sobie często pomóc w dotarciu do innych wartościowych osób. Także… Dzięki, że ze mną jesteście.

Zajrzyj do tekstu: Dlaczego warto zainwestować w zdjęcia?, jeśli chcesz się dowiedzieć co może Ci dać taka inwestycja.

Zapraszam do odwiedzenia mojej strony http://monikaworoniecka.pl

A w moim kolejnym wpisie opowiem Ci o tym, kim jest Fotograf jako obserwator miłości, trudu, walki i pomocy.

Fotografia biznesowa - odpoczynek na hamaku

  • Udostępnij:

Comments are closed.